Cem Zorba – Veritabanına Yönelik Programlama Sunumu Videosu

@ 13 Ocak 2011 tarihinde yazdı. Yazıya yorum yazın.

CETURK – ORACLE Günü’10 etkinliğinde Cem Zorba, Veritabanına Yönelik Programlama sunumu yaptı. Sunum videolarını izleyebilirsiniz.

Cem Zorba
Veritabanına Yönelik Programlama
Günümüzde web arayüzü, web servisleri, gerçek zamanlı çalışan programlar, smartphone uygulamaları , yapay zeka, robot insan arayüzü gibi pekçok alanda bilgisayar programları geliştirilmektedir. Bunların hepsi yerine göre önem arzetmekte ve kendine göre bilinmesi gereken detayları bulunmaktadır. İşte bu programlar gibi, veritabanına yönelik programlama da bambaşka bir alandır. Veritabanı etkileşimi içeren bir programın başarılı olabilmesi için, programı yazan kişinin, veritabanı mimarisine hakim olması, veritabanına bir SQL cümlesi gönderdiğinde veritabanında neler olup bittiğini çok iyi bilmesi gerekir. Sunum esnasında, veritabanına yönelik programlama açısından bilinmesi gereken veritabanı mimarisi, örnekler ve canlı sistem tecrübeleri ile pekiştirilerek anlatılacaktır.
Kısa Özgeçmişi
Cem Zorba, 17 yılı aşkın süredir bilişim sektöründe çalışan bir Oracle veritabanı uzmanı ve eğitmenidir. Türkiye’de Oracle Certified Master(OCM) sertifikasına sahip olan tek kişidir. Oracle teknolojileri üzerine çözümler üreten

bir bilişim firması olan Metod Bilişim Hizmetleri’nin kurucusudur. Sayısız canlı sistemde RAC, dataguard, streams ve partitioning gibi Oracle’ın ileri seviye özelliklerini kullanmış, kurtarma ve performans iyileştirme çalışmaları yapmıştır. Oracle Türkiye’de 8 sene çalışan Cem Zorba, Oracle Üniversitesi’nde eğitimler verdiği gibi, eğitimlerin oluşturulmasına da katkıda bulunmuştur. Halen Oracle Üniversitesi’nde ileri düzey veritabanı teknolojileri eğitimleri vermektedir. Ayrıca 8 yıldan beri Sabancı Üniversitesi’nde veritabanı yönetim sistemleri üzerine yüksek lisans eğitimleri vermektedir.

Video 1. Bölüm

Video 2. Bölüm

Video 3. Bölüm