Talip Öztürk – Java Distributed Cache Seminer Videosu

@ 22 Aralık 2010 tarihinde yazdı. Yazıya yorum yazın.

6 Kasım 2010 tarihinde yapılan CETURK Ege Üniversitesi Java Günü etkinliğinde Talip Öztürk, Java Distributed Cache ile ilgili sunum yaptı.

Java Distributed Cache Günümz uygulamaları her geçen gün daha çok dağıtık (distributed) hale geliyor; uygulamalar birden çok sunucuda çalışıyor. Dağıtık uygulama geliştirmenin zorluğuda bilinen bir gerçek. Ama Hazelcast ile dağıtık programlar geliştirmek hem çok kolay hem de çok eğlenceli. Hazelcast açık kaynak kodlu, ölçeklenebilir, dağıtık ve parçali Queue, Map, Lock, ExecutorService çözmüdür. Sunucular arası data paylaşmak,
mesajlaşmak, çoklu işlemleri paralel çalıştırmak Hazelcast ile çok kolay. Bu videoda Demo ile başlayacağımız bu sunumda Hazelcast’i yakından tanıyacaksınız, dağıtık programlama üzerine beyin firtinasi yapacağız.

Talip Öztürk Kimdir?

1999 yılında Amerika’da Uluslararası İşletme bitirdi ama yazilim tutkusu ağır bastı. Değişik şirketlerde kurumsal Java uygulamaları geliştirdi. 2003 yılında JavaSpaces(Jini) çözümü ile Dağıtık (Distributed) programlama alanına yoğunlaşan Öztürk, 2008 yılında açık kaynak kodlu ölçeklenebilir dağıtık programlama çözümü olan Hazelcast’i geliştirdi. 6 yıl kadar yurt dışında çalıştıktan sonra, 3 yıl Zaman Medya Grubunun teknoloji direktörlüğünü yapti. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok konferansta konuşmaci olan Öztürk, halen Istanbul’da Hazelcast üzerine destek ve danışmanlık veren Hazel Bilişim şirketini yönetiyor.

Videolar :
1. Bölüm

2. Bölüm