JAVA’ya genel bir bakış

@ 20 Haziran 2009 tarihinde yazdı. 6 Yorum yapıldı.

Java 1991’de Sun Microsystems’de James Gosling, Patrick Naughton, Chris Warth, Ed Frank ve Mike Sheridan tarafından düşünüldü.İlk çalışan versiyonunu geliştirmek tam 18 ay sürdü.1995’te JAVA adını alan bu dil daha önceleri OAK olarak biliniyordu.Java dili şu anda Enterprise uygulamalardan, Mobil uygulamalara kadar bir çok alanda yoğun olarak kullanılmaktadır.

Java’nın en önemli özelliği platform bağımsız bir dil olmasıdır, yani tamamen aynı kodu yazarak Linux ortamında da, Windows ortamında (Ve diğer işletim sistemlerinde) da aynı sonucu alabiliriz.

JVM – Java Virtual Machine (Java Sanal Makinesi)

Java ile yazılan kaynak kodlar sanal bir işlemcinin anlayacağı makine koduna çevrilir, fakat bu kod bildiğimiz gerçek makine kodu olmadığından bu koda byte code denir.Yani yazılan kaynak kod derlenerek bytecode’a dönüştürülür. Bu bytecode’lar programın çalışması esnasında Java Sanal Makinesi tarafından gerçek makine koduna dönüştürülür.

Sonuç olarak Java dili ile yazılan kaynak kodlar .java uzantılı dosyalarda saklanır. javac derleyicisi bu kaynak kodları .class uzantılı dosyalarda saklanan bytecode’a çevirir.Ve bu bytecode’lar java yorumlayıcısı tarafından çalıştırılır.

JRE(Java Runtime Engine) ve SDK(Software Development Kid)

JRE java kodlarını çalıştıran sistemdir. Bir makinede bir Java programının çalıştırılabilmesi için JRE yüklenmelidir. Fakat JRE bir derleyici barındırmaz sadece derlenmiş programları çalıştırır.Dolayısıyla Java kodlarının derlenebilmesi için sisteme SDK yüklenmelidir.SDK içerisinde JRE’yi de barındırır yani SDK yüklendikten sonra tekrar bir JRE’ye ihtiyaç yoktur.

Evet bu kadar teori yeter, şimdi küçük bir java programı yazalım.

Öncelikle http://java.sun.com/j2se/1.4/download.html adresinde Windows için SDK’yı indirin. SDK C:j2sdk1.4.2_01 (örneklerde SDK’nın bu dizine kurulduğunu varsayalım sizde bu dizine kurarsanız çalışmanız daha kolay olacaktır.) dizinine kurulacaktır.
Şimdi Java kaynak kodumuzu oluşturalım.(Herhangi bir text editör kullanabiliriz.En basitinden Notepad mesela).

class first {
public static void main(String args[]) {
System.out.println("İlk java programım...");
}
}

Yazdığınız kaynak kodu first.java şeklinde C:j2sdk1.4.2_01bin klasörünün altına kaydedin.Eğer programı first.java dışında bir isimle kaydederseniz programınız derlenemeyecektir.Çünkü kaynak kodun ismi main fonksiyonun içinde bulunduğu class’ın ismi ile aynı olmalıdır.Ayrıca Java C gibi büyük-küçük harf duyarlı bir dildir buna da dikkat etmelisiniz.

First Java program

Daha sonra Windows Command Prompt’u çalıştırın ve C:j2sdk1.4.2_01bin dizinine geçin ve javac first.java şeklinde kaynak kodunuzu derleyin.

Java kodunun derlenmesi

Kaynak kodu derledikten sonra dir ile daha önce belirttiğim gibi .class uzantılı bir dosya oluştuğunu görebilirsiniz. java first komutu ile programınızı çalıştırdığınızda ekrana ‘İlk java programım…’ yazacaktır.

Java kodunun derlenmesi

Evet java ile ilk programımızı yazmış olduk.Kaynak kodu tam olarak anlamamış olabilirsiniz fakat önemli değil, burada amacım sadece bir java programının nasıl derlendiğini ve çalıştırıldığını göstermekti.Diğer java derslerinde bu ayrıntılara değineceğim.
Dersleri takip etmeye devam edin… Görüşmek üzere…

YORUMLAR

bymesut

Merhaba ,
Not defeterinden başka yeni başlayanlar için tavsiye edeceğiniz bir editör varmı ?

Aruz

Hangisini seçtiğinin bi önemi yok. Netbeans ile sürükleyip bırakarak pencere nesneleri oluşturabilirsin. Eclipse diğer önemli geliştirme ortamı. Google dan araştırabilirsin.
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=java+geli%C5%9Ftirme+ortamlar%C4%B1&btnG=Google%27da+Ara&meta=&aq=f&oq=

tbagriyanik

Not Defteri yerine Notepad++ veya Crimson Editor olabilir ama en iyisi BlueJ ve Eclipse.
İndirme Adresleri:
http://www.bluej.org/
http://www.eclipse.org/

blaneschowh

Eğer görsel olarak öğeler eklemek istiyor isen; Netbeans kullanışlı fakat notepad tarzı sadece yazmak istiyorsan (ki dil öğreniminde kesinlikle en etkili yöntem) JCreator’u tavsiye ederim…

Ayrıca IDEA’nın bir çok yönden en iyi Java IDE’si olduğunu savunuyorlar fakat daha deneyemedim, eğer denerseniz de görüşlerinizi bekliyorum…

kaanbilgin

İngilizce biliyorsanız Java’nın içini dışını öğrenmek için çok iyi iki kitap:

Katherine Sierr, Bert Bates – SCJP Sun Certified Programmer for Java 6 Exam – Java 6 sertifika sınavı için hazırlanmış olsa da Java öğrenmek için çok iyi bir kaynak. Bu kitabı yutarsanız sertifika sınavını da rahatça geçersiniz.

Bruce Eckel – Thinking In Java -http://www.mindview.net adresinden 4th Edition’a kadar ücretsiz indirebilirsiniz. Çok kapsamlı bir kitap, sadece Java’yla kalmıyor, C++’la karşılaştırmalar var ve pattern’ler üzerine de epey örnek mevcut. Başlangıç düzeyinden ileri seviyelere kadar herkes faydalanabilir.

Kolay gelsin.
yazilimsanattir.blogspot.com

solak

Sade,anlaşılır bir anlatım olmuş.Fakat yeni başlayanlar için bazı ayarlamalar anlatılmamış.Ortam değişkenlerini ayarlama kısmıda anlatılsaydı oldukça başarılı bir giriş olacaktı.
Teşekkürler,kolay gelsin..