Windows Phone 7 duyuruldu

@ 25 Mart 2010 tarihinde yazdı. 1 Yorum yapıldı.

Microsoft geçtiğimiz hafta düzenlenen MIX 10 konferansında Windows Phone 7 işletim sistemini duyurdu. Yeni mobil işletim sistemi beraberinde büyük çaplı değişimleri getiriyor. Microsoft,  Windows Phone 7 için program geliştirmek isteyenlere özel bir geliştirme ortamı sunuyor olacak. Bu sebepten ötürü mobil işletim sistemi 3. parti yazılımları desteklemeyecek.

Microsoft’un Windows Phone 7’de yaptiği göze çarpan değişikliklerinden biri de klasik bir “Başlat” menüsünün ve  Windows kontrollerinin olmayışı. iPhone’da olduğu gibi kopyala-yapıştır fonksiyonunun olmayışı da ürün geliştirme politikasının iPhone ile benzerlik taşıdığını gösteriyor.

Microsoft’un mobil işletim sistemi konusunda yaptığı açıklamaları sonrasında Mozilla, Firefox’un mobil versiyonlarını Windows Phone 7 için geliştirmelerinin mümkün olamayacağını duyurdu.

Microsoft’un 3. parti yazılımlar konusunda gelecekte ne ölçüde ısrarlı olacağı bilinmez ama şu an için sadece Flash Player için bir istisna yapıldığını da eklemekte yarar var.

Windows Phone 7 hakkında detaylı bilgilere tanıtım sitesinden erişebilirsiniz.